Z których zwierząt powstają futra?

On: favorite Hit: 1356
Z których zwierząt powstają futra?

Skóry zwierzęce od tysięcy lat chroniły przed chłodem i pozwalały bezpiecznie przetrwać nawet najmroźniejsze zimy. Z czasem zaczęto hodować wybrane gatunki i powoli rozwinął się przemysł futrzarski. Obecnie zmienił on nieco swoje oblicze, ale kożuchy, kurtki i inne okrycia wierzchnie nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Z których zwierząt powstają futra naturalne, uchodzące za przejaw elegancji i ponadczasowego stylu? Sprawdź!

Futra z lisa – klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody

Od lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się eleganckie futra ze srebrnego lisa, które uchodzą za jedne z najbardziej szlachetnych na rynku. Zwierzęta te mają srebrno-niebieską sierść z białą końcówką na ogonie oraz czarną głowę z lekko rozjaśniającym posrebrzeniem (tzw. maskę).

Na wolności występują na półwyspie Labrador oraz w Pensylwanii. Jednak krzyżują się z lisami rudymi, dlatego futra szyte są ze zwierząt hodowanych na specjalnych farmach. Producenci okryć wierzchnich wykorzystują skóry naturalne oraz barwione. Ogromną popularnością cieszą się m.in. futra z czarnego lisa, które pięknie wyglądają z wieloma różnymi dodatkami.

W przemyśle kuśnierskim popularne są również futra z lisa niebieskiego. Jest to jedna z odmian polarnych żyjących na wolności w mroźnych regionach podbiegunowych. Obecnie wykorzystuje się jednak skóry ze zwierząt hodowlanych. Ich charakterystyczną cechą jest długa (nawet do 6 cm) sierść w odcieniu ciemno-popielatym z delikatnymi prześwitami błękitnego. Odzież wierzchnia z tego gatunku prezentuje się bardzo efektownie, a jednocześnie stanowi doskonałą ochronę nawet przed najbardziej siarczystymi mrozami.

Futra z jenota

Niewielkie jenoty to drapieżne ssaki należące do rodziny psowatych (Canidae). Ich ojczyzną są północno-wschodnie regiony Azji (w naturze początkowo występowały m.in. w Chinach, Wietnamie, Japonii oraz Korei). W latach 30. XX wieku radzieccy myśliwi przywieźli je do Europy – bardzo szybko zadomowiły się na terenie ówczesnego ZSRR, a następnie przedostały do innych krajów. Do Polski trafiły najprawdopodobniej w 1955 roku. Obecnie występują praktycznie na całym obszarze naszego kraju.

Obowiązujące przepisy pozwalają je odławiać przez cały rok (nie ma okresu ochronnego), dlatego skóry z tych zwierząt są o wiele tańsze niż z innych gatunków. Za granicą zakładane są także całe farmy hodowlane. Futra z jenota są grube, a ich sierść jest bardzo puszysta i dekoracyjna, więc często wykorzystuje się je jako elementy ozdobne. Przyszywane są głównie do kołnierzy i kapturów oraz skórzanych torebek.

Inne zwierzęta futerkowe

Do szycia oraz zdobienia płaszczy, kurtek i innej galanterii skórzanej wykorzystuje się również wiele mniejszych ssaków. W Polsce bardzo dużą popularnością cieszą się futerka z królika. Zwierzęta te są łatwe w hodowli, a liczne rasy pozwalają pozyskiwać surowiec różniący się długością włosa oraz odcieniami. Ich atutem jest również niewygórowana cena.

Kolejnym popularnym zwierzęciem są norki amerykańskie pochodzące z hodowli (odmiana europejska jest chroniona). Ich skórki mają krótką sierść (do 20 mm), która składa się z dwóch warstw. Okrycia z norek są dość drogie, ale elegancko się prezentują i są bardzo ciepłe.

Podsumowanie

Do szycia futer i innej odzieży wykorzystuje się także m.in. tchórze zwyczajne, szynszyle, piżmaki, szopy czy karakuły. Surowiec pozyskiwany ze zwierząt futerkowych poddaje się zaawansowanemu procesowi konserwacji. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie z resztek tłuszczu i mięsa, następie suszenie, przetarcie i zasolenie. Chcesz zobaczyć, jak prezentują się futra naturalne z różnych gatunków zwierząt? Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją dostępną w naszym sklepie!

jenot

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj