Jak czyścić naturalne futra?

On: favorite Hit: 2178
Jak czyścić naturalne futra?

Elegancki wygląd futra to również kwestia odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest wiedza na temat czyszczenia materiału. W poniższym wpisie przedstawiamy sprawdzone sposoby na samodzielne usuwanie zabrudzeń z futrzanej odzieży zimowej, takiej jak kurtki czy parki oraz z zimowych dodatków – czapek, kapci i kołnierzy.

Czym można czyścić futro?

Ilość środków przeznaczonych do usuwania zabrudzeń z futra jest ograniczona, jednak większość z nich można kupić w zwykłym sklepie. Do czyszczenia damskich czapek, kurtek, parek, a nawet kapci z futrem stosuje się takie metody, jak:

  1. Przetarcie przy użyciu oliwy z oliwek lub terpentyny – w celu zabezpieczenia przed powstawaniem zabrudzeń.
  2. Posypanie pudrem lub talkiem – sposób przeznaczony do futer o jasnym kolorze jak np. z lisa srebrnego. Nakłada się je w dużej ilości, a później wytrzepuje lub usuwa odkurzaczem, rurę ssącą należy umieścić w odległości kilku centymetrów od futra.
  3. Otręby pszenne – nadają się do czyszczenia ciemnych okryć. Trzeba je uprzednio lekko podprażyć w piekarniku.

Ponadto należy pamiętać, że futra z jenota lub lisa trzeba dokładnie wywietrzyć po każdym zabiegu czyszczenia. W lecie warto zabezpieczyć środkami owadobójczymi kurtkę, parkę czy czapkę damską. Ubrania futrzane przechowujemy w bawełnianych opakowaniach, które zapewniają im dobrą cyrkulację powietrza. Dbamy o to, aby materiał i kołnierze nie były zgięte, zwłaszcza jeśli mają być przechowywane w szafie przez dłuższy czas.

Czego należy unikać?

Istnieje kilka zasad dotyczących czyszczenia wszystkich ubrań z futrem – czapek, kurtek, a nawet kapci. Pierwszą z nich jest zrezygnowanie z używania wody, która powoduje niszczenie futrzanej odzieży. To samo dotyczy wszelkich środków chemicznych, jakie stosuje się podczas prania zwykłych ubrań. Zamiast wody należy stosować środki czystości na bazie tłuszczów. Druga zasada mówi o tym, aby nie umieszczać futra bezpośrednio na grzejniku, a nawet w bardzo ciepłym miejscu. W ten sposób może dojść do wypaczenia materiału. Lepiej wybrać miejsce, w którym panuje umiarkowana temperatura i dobry przepływ powietrza, aby materiał mógł stopniowo schnąć. Należy unikać wystawiania futra z jenota czy lisa na działanie promieni słonecznych. Trzecia i ostatnia zasada dotyczy podszewki, której pod żadnym pozorem nie wolno prasować. Można tego dokonać dopiero po jej wcześniejszym wypruciu.

Co zrobić z kołnierzem?

W kurtkach, czapkach czy nawet kapciach to właśnie obszycie z jenota lub dowolnego zwierzęcia jest najbardziej podatne na zabrudzenia. Dlatego przechowywanie i czyszczenie kołnierza to coś, na co każda posiadaczka futra powinna zwrócić szczególną uwagę. Damska kurtka, która posiada obszycie z jenota o jasnym kolorze, powinna być czyszczona przy użyciu specjalnego środka na bazie magnezu i utleniacza. Skutecznie działa również benzyna ekstrakcyjna. Tymczasem kołnierze futrzane w ciemnych kolorach można oczyścić przy użyciu wcześniej wymienionych otrębów pszennych lub garści piasku, wcześniej podgrzanego, który wystarczy wetrzeć w ciemne futro lisa. W razie wątpliwości co do tego, jak dbać o futro, zaleca się kontakt ze specjalistami takimi jak nasz sklep. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wyjątkowych futrzanych kapci, czapek i kurtek.

jak czyścić futra

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj